«У істини проста мова» до 300-річчя Г. С. Сковороди

«У істини проста мова» до 300-річчя Г. С. Сковороди

«Якби ніхто нічого не знав про Г. Сковороду, якби час не пощадив для нас його рукописні твори…, якби народ не зберіг легенд про його дивовижне життя, якби зосталася одна- єдина його епітафія, то і вона блиснула би для людства спалахом дивовижної сили і осяяння: «Світ ловив мене, та не впіймав!»

І. Драч

3 грудня 2022 року відзначаємо 300-річчя від дня народження Григорія Савича Сковороди. Усі про нього чули, бачили його портрет на 500 гривнях, скоріше за все, навіть використовують його вислови, що вже стали крилатими. Але чи багато з нас дійсно читали його твори? Якщо ні, то мерщій завітайте до нашої бібліотеки та ознайомтеся з новими виданнями, які представлені на книжковій виставці у читальній залі (кім. 106).

Але перед цим, дозвольте познайомити вас з непересічною та цікавою особистістю – Григорієм Сковородою. Спеціально для цього ми підготували презентацію «Не розум від книг, а книги від розуму створилися».

Мандрівний філософ, людина-університет – так називають Сковороду, відомого нам своєю філософією «сродної праці». Тобто тієї, до якої ти маєш природні здібності: «Цілком мертва людська душа, яка не вдалася до свого природного діла, подібна до каламутної й смердючої води, закритої у тіснині. Я безнастанно говорив це молодим, щоб випробовували свою природу. Шкода, що батьки не карбують цього на серці своїм синам. Звідси-бо й буває, що військову роту веде той, хто повинен би сидіти в оркестрі» («Розмова, що називається Алфавіт, або Буквар миру» // Сковорода Г. Сковорода. Найкраще). Тож, до вашої уваги перелік цікавих видань: творів Григорія Савича Сковороди та книг дослідників його життєдіяльності. Запевняємо, вам буде цікаво!

Сковорода Г. Григорій Сковорода - дітям. - Запоріжжя : Апріорі, 2017. - 88 с.

В цьому виданні подано вибір найпопулярніших творів українського поета і мислителя XVIII століття з огляду на використання цих текстів в старших класах середніх шкіл і для тих школярів і вчителів, які зацікавляться творами Сковороди.

Всі тексти подаємо в перекладі на сучасну літературну мову з урахуванням цензур. Цензура – це пробіл посередині рядка у силабічному вірші. Він (пробіл) був для того, щоб при читанні робилася пауза.

Система ілюстрацій відбиває образотворче бачення світу XVIII століття.

 

Сковорода Г. Літературні твори. - Львів : Апріорі, 2021. - 352 с.

Унікальність видання в тому, що тут чи не вперше зібрано в одній книзі художні твори видатного філософа в повному їхньому обсязі з додачею вибраних упорядником з різних текстів (і художніх, і філософських) афоризмів, які сягають вершин афористики.

Книга містить ґрунтовну розвідку В. Шевчука про письменницьку спадщину Г. Сковороди та біографію, написану учнем філософа М. Ковалинським.

Всі тексти подаємо в перекладі сучасною літературною мовою.

Система ілюстрацій відбиває образотворче бачення світу XVIII століття.

 

Сковорода Г. Сковорода. Найкраще. - Львів : Terra Incognita, 2019. - 320 с.

До книги вибраних творів українського любомудра XVIII століття Григорія Сковороди у перекладі сучасною українською мовою увійшли трактати, діалоги, притчі та байки, що складають «золотий фонд» сковородинської спадщини й містять головні ідеї його духовного вчення. Книга має на меті зробити твори Сковороди доступнішими сучасному читачеві та популяризувати їхнього автора серед молоді.

Для широкого кола читачів.

 

 

Барабаш Ю. Дух животворить...: Читаємо Сковороду. - Київ : Темпора, 2014. - 478 с.

Розвідка Юрія Барабаша «Дух животворить…» - це спроба «повільного читання» поетичних та філософсько-богословських творів великого українського письменника і мисленника Григорія Сковороди, супроводжувана літературними та історичними коментарями. Книжка містить також розповідь про життя і творчий шлях мандрівного філософа-просвітителя.

 

 

 

 

Ушкалов Л. Ловитва невловного птаха: життя Григорія Сковороди. – Київ: Дух і літера, 2017. – 368 с.

У цій книзі на основі багатого джерельного матеріалу подано біографію українського філософа й богослова Григорія Сковороди (1722 - 1794). Утім, це не лише життєпис видатної людини – тут постає яскравий образ України XVIII століття. Одинадцять розділів книги, в яких змальовано життя Сковороди, обрамлені двома окремими сюжетами: «Prelude» й «Finale», що покликані надати біографії Сковороди якомога більшої глибини, а також показати його першорядну роль в українській духовній традиції.

 

Ушкалов Л. Сковорода від А до Я. – Львів: Вид-во Старого Лева, 2019. – 72 с.

Книжка «Сковорода від А до Я» продовжує серію абеток-енциклопедій для родинного читання і розповідає про великого мрійника, мандрівного філософа та педагога.

Григорій Сковорода зрікся світу й кар’єрного росту, хоча й мав високі досягнення та блискучу освіту. Замість родинного затишку обрав постійні мандри й самотність – та при цьому вважав себе неймовірно щасливою людиною. Якими ж були основні засади його філософії? Як йому вдавалося дотримуватися принципу «золотої середини»? Як навчав і які оцінки ставив своїм вихованцям?

Про все це – у новій абетці, текст до якої написав літературознавець та знавець давніх текстів Леонід Ушкалов, який багато років присвятив дослідженню життя і творчості Григорія Сковороди.

 

 

Використані ілюстративні матеріали:

Демченко Світлана. «Сад Сковороди», 2020, полотно, олія, 60х50. Науковий керівник – доц. А. Алтухова (http://hnpu.edu.ua/uk/shlyahamy-g-skovorody).

 

 

3.12.2022

69035, м. Запоріжжя, проспект Маяковського, буд. 26,
перший навчальний корпус, кімната 204

Адміністрація наукової бібліотеки - (061) 233-60-08

Відділ обслуговування користувачів - (061) 233-01-75

Всі підрозділи наукової бібліотеки

Відправити E-mail, library@zsmu.zp.ua

Офіційний сайт ЗДМФУ             Увага! Використання матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на сайт наукової бібліотеки ЗДМФУ.

Мапа сайту