Пам’яті захисників Донецького аеропорту

Пам’яті захисників Донецького аеропорту

Нехай виповідять людською мовою про лицарську діяльність нашу поля й долини, хащі та гори, мури і гарматні рури, коли ви ставали й воювали за свої вольності з мужнім і величним серцем, з рицарською відвагою проти ворогів!
Самійло Величко

20 січня спільним наказом Міністра оборони України та Головнокомандувачем Збройних Сил України встановлено День вшанування захисників Донецького аеропорту. «З метою військово-патріотичного виховання, вшанування подвигу військовослужбовців, добровольців та волонтерів, які обороняли Донецький аеропорт від російського агресора, та продовження найкращих бойових традицій» (https://www.mil.gov.ua/content/mou_orders/mou_2022/21_nm_24.pdf).

За офіційною версією, оборона Донецького аеропорту тривала протягом 242 днів – з 26 травня 2014 року по 20 січня 2015 року. Під час якої, згідно з даними проєкту «Книга пам’яті полеглих за Україну», загинуло 96 осіб та 4 вважаються зниклими безвісти (https://memorybook.org.ua/operations/dap.htm).

«Кіборги вистояли, не встояв бетон» - цей сталий вираз дуже влучно передає трагедію та героїзм захисників Донецького аеропорту. Для того, щоб глибше зрозуміти страшні події того протистояння, та осягнути великі втрати, які несе наше суспільство, прощаючись з найкращими, пропонуємо до вашої уваги книги письменниці, журналістки та волонтерки Ірини Вовк. За словами авторки: «Це не просто інтерв’ю, а адаптовані оповіді, не хроніка бою, описи військових дій, а емоції, які відчували рідні. Я розуміла, про що вони говорять, і намагалася передати їхні емоції у книзі» (https://tvoemisto.tv/news/lvivska_zhurnalistka_vydala_try_tomy_spogadiv_ridnyh_pro_zagyblyh_viyskovyh_ato_111045.html).

Тож запрошуємо вас поринути у нелегке читання, але дуже потрібне…

Вовк І. Донецький аеропорт. Справжня історія: у 2-х ч. – Ч. 1 Новий термінал. – Харків: Фоліо, 2022. – 411 с.

Оборона Донецького аеропорту стала символом незламності духу українських воїнів у російсько-українській війні. 244 доби українські вояки надлюдськими силами тримали об’єкт, який за військовою логікою і здоровим глуздом втримати було майже неможливо.

Ми небагато знаємо про причини та обставини захоплення Донецька і його аеропорту. Десятки успішних військових операцій Збройних сил і добровольців відбулися в межах оборони ДАП, але свідчень про них вкрай мало.

У першій частині книги автор розповідає історію ДАП від будівництва терміналів до розгортання драматичних подій оборони аеропорту, до його падіння. Про все, що відбувалося тоді день за днем свідчать безпосередні учасники: командири й бійці української армії, добровольці, медики, волонтери, журналісти.

Вовк І. Донецький аеропорт. Справжня історія: у 2-х ч. – Ч. 2 Кіборги. – Харків: Фоліо, 2022. – 411 с.

У другій частині книги автор розповідає про останні, найтрагічніші, дні оборони аеропорту. Про все, що відбувалося тоді день за днем, свідчать безпосередні учасники: командири й бійці української армії, добровольці. Пам’ять про героїв бережуть родини загиблих «кіборгів», їхній подвиг закарбований у віршах і піснях, книгах і фільмах.

 

 

 

 

 

Вовк І. На щиті. Спогади родин загиблих воїнів. Іловайськ. – Харків: Фоліо, 2020. – 475 с.

Перша частина тритомника «На щиті» відтворює в оповідях становлення українського війська в умовах ворожого вторгнення й сепаратистського руху. Імена перших загиблих під «Градами», у літаку чи гелікоптері, «на броні» чи «на розтяжках», на кургані Савур-могила, в Луганському аеропорту чи в підступному «зеленому коридорі» Іловайська вже належать новітній історії.

Спогади про загиблих українських вояків, що захищали нашу землю в перші дні, тижні, місяці й роки російсько-української війни, зібрані й художньо адаптовані, - це потреба людської пам’яті, пам’яті серця про незабутніх. Це непроминальний біль живих, їхня туга за втраченим, а також нагадування людям цивільним, хто заплатив найдорожчу ціну за їхній спокій і добробут.

У виданні використані фотоматеріали з родинних архівів.

Вовк І. На щиті. Спогади родин загиблих воїнів. Донецький аеропорт. – Харків: Фоліо, 2020. – 572 с.

Друга книга тритомника — про загиблих у «котлі» Цвітних Пісків (цей епізод війни чомусь лишився непоміченим), про розстріляну Луганщину під містом промовистого імені — Щастя, про донецький форпост — ДАП, що у свідомості громадян постає «символом», за який полягли герої-кіборги, полонені й розстріляні після тортур.

 

 

 

 

 

Вовк І. На щиті. Спогади родин загиблих воїнів. Дебальцеве. – Харків: Фоліо, 2020. – 604 с.

Третя книга тритомника — оповіді про оборонців Дебальцевого, загиблих спекотного літа 2014-го і у найтяжчі зимові місяці 2015-го; про непохитних вояків Світлодарської дуги, про героїв Авдіївки, Зайцевого й Мар’їнки, що пролили свою кров на точках «нуль». Вояки оживають у спогадах матерів і батьків, братів і сестер, дружин і дітей, щоб ми не змарнували історичного шансу незалежності.

 

18.01.2023

69035, м. Запоріжжя, проспект Маяковського, буд. 26,
перший навчальний корпус, кімната 204

Адміністрація наукової бібліотеки - (061) 233-60-08

Відділ обслуговування користувачів - (061) 233-01-75

Всі підрозділи наукової бібліотеки

Відправити E-mail, library@zsmu.zp.ua

Офіційний сайт ЗДМФУ             Увага! Використання матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на сайт наукової бібліотеки ЗДМФУ.

Мапа сайту