Битва за Соборність

Битва за Соборність

«Ми мусимо навчитися чути себе українцями — не галицькими, не буковинськими українцями, а українцями без офіційних кордонів».

Іван Франко

22 січня традиційно відзначаємо День Соборності України. Свято, яке було встановлено Указом президента у 1999 році, на честь проголошення Акту злуки УНР та ЗУНР 22 січня 1919 року.

Що ж таке соборність, яку так довго виборювали наші пращури? Володимир Великочий у книзі «Національна соборність і Українська революція 1914 – 1923 рр.», зазначає, що «Соборність – консолідація національного, державного, територіального, політичного, суспільного, мистецького, духовного життя, у процесі якої відбувається вироблення парадигми буття і розвитку спільноти в межах єдиного етнонаціонального простору».

Понад століття тому Лонгин Цегельський, який був присутнім під час проголошення Акту злуки, у своїх пророчих спогадах писав: «День 22-го січня 1919-го року залишиться приснопам’ятним в історії України. Це така дата, яку будуть вивчати напам’ять українські діти грядущіх поколінь разом із такими датами, як хрещення Русі, як битва над Калкою, як битва під Полтавою або зруйнування Січі. Це з часів Ярослава Мудрого вперше всі українські землі, теоретично й бодай декларативно, зібрались разом як єдина державна цілісність. День цей буде, отже, інспірацією українського народу так надовго, поки він не досягне повного об’єднання у самостійній і соборній Україні. В цьому вага цієї події».

Проте, українці й сьогодні продовжують виборювати своє право на суверенну, незалежну та соборну державу, тому, напевно, слід послухатися П. П. Сергієнка, який ще у 1993 році писав: «А це означає, що в наш складний і напружений час «соборниками» мусять стати всі. Ми маємо різні погляди на життя, різні політичні, релігійні, нерелігійні чи атеїстичні переконання. Напевно, більшість із нас не залишить, не відкине їх. Це природно. На те й існує в демократичному суспільстві плюралізм. Але якщо нам не байдуже майбутнє нашої країни, якщо ми стурбовані власною долею та долею наших дітей та онуків, ми не можемо не стати «соборниками» - людьми, які відстоюють соборність нашої свідомості, народу, соборність України».

Якщо цікавитеся історією України, зокрема даною тематикою, то пропонуємо ознайомитися з виданнями, які є у фонді нашої бібліотеки.

Великочий В. Національна соборність і Українська революція 1914–1923 рр. Історіографічні сильветки. – Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2022. – 160 с.

У книжці на основі широкого кола історіографічних джерел аналізується розуміння національною історичною наукою проблеми соборності української нації в час Революції 1914–1923 рр. Проблема соборності розглядається крізь призму нової парадигми Української революції перших десятиліть XX століття як окремого явища національного характеру та водночас процесу, який формував її «обличчя» як складової Великої Східноєвропейської революції цього ж хронотопу. Констатується і розкривається суть нової парадигми Української революції 1914–1923 рр. як окремого історичного явища загальноєвропейського масштабу, а не наслідку чи «породження» революції російської 1917-1920 рр., яка починає поширюватися в національній історіографії.

Для фахівців, студентів, широкого кола зацікавлених осіб.

Цегельський Л. Битва за Соборність: від легенди до правди. – Київ: Видавець Олексій Бешуля, 2021. – 416 с.

float: left; margin: 5px 10px 0px 0px;

Серед творів діячів Перших національно-визвольних змагань важко знайти когось не інфікованого марксистськими доктринами. Хіба Скоропадський чи Міхновський… Однак перед вами спомини Лонгина Цегельського і тут точно сто відсотків державництва та нуль – соціалістичних експериментів.

Листопадовий зрив. Бої за Львів. Хитросплетіння дипломатичних перемовин. Зустрічі з Гетьманом та Директорією. Прагнення до соборності українських земель. Спроби відкласти на потім всі внутрішні питання та протиріччя. Непримиримість щодо більшовиків. Десятки тем і сотні епізодів, що допоможуть зрозуміти чому у 1917–1921 роках українцям не вдалося здобути власну державу на уламках двох імперій.

«Битва зо Соборність: від легенди до правди» - книга, що цілковито занурить у події сторічної давнини та дасть відповіді на багато питань «чому».

Сергієнко П. П. Соборна Україна: від ідеї до життя. – Київ: Т-во «Знання» України, 1993. – 64 с.

Аналізується зміст поняття «соборність». Простежується розвиток ідеї соборності на різних історичних етапах. Розглядаються шляхи розбудови соборної України у сучасних умовах.

Розрахована на широке коло читачів.

 

 

20.01.2023

69035, м. Запоріжжя, проспект Маяковського, буд. 26,
перший навчальний корпус, кімната 204

Адміністрація наукової бібліотеки - (061) 233-60-08

Відділ обслуговування користувачів - (061) 233-01-75

Всі підрозділи наукової бібліотеки

Відправити E-mail, library@zsmu.zp.ua

Офіційний сайт ЗДМФУ             Увага! Використання матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на сайт наукової бібліотеки ЗДМФУ.

Мапа сайту