Мова - це не просто звуки. Це історія, це спогади, це спадок…
День української писемності та мови, який з 1997 року щорічно відзначали 9 листопада, Указом Президента України 455/2023 перенесено на нову дату — 27 жовтня. Свято нагадує нам про важливість вивчення та підтримки української мови, адже це не просто засіб спілкування, але і скарб, що передає духовну спадщину та історію нашого народу.
Існують три великі групи наріччя (говори), які розкидані мов кольори на палітрі. Північне, яке асоціюється з таємничим Поліссям, південно-східне з Наддніпрянщини, Слобожанщини та Степу, та південно-західне, яке охоплює всі інші куточки нашої країни. Кожне з них має свій неповторний колорит і мелодику. Та розмаїття української мови цим не обмежується. Виділяють ще й 15 діалектів: західнополіський, середньополіський і східнополіський (які утворюють північний говір); наддніпрянський, слобожанський і степовий (представники південно-східного наріччя); волинський, подільський, наддністрянський, надсянський, покутсько-буковинський, гуцульський, бойківський, закарпатський і лемківський (представники південно-західного наріччя). Важливо зазначити, що основу нашої літературної мови складає наддніпрянський діалект, а найпоширенішим (за територією) є степовий діалект.
Українська мова — це мелодія слова, виткана із звуків, що у тандемі утворюють гармонійний танок. Вона вирізняється своєю природною легкістю та мелодійністю, яка формується через відсутність гомонії та надмірної складності у вимові.
Протягом століть українці зберігали, оберігали та розвивали свою мову, але історія пам’ятає часи, коли вона перебувала під загрозою знищення. Число цих спроб неймовірно велике - 134 рази («Як боролися з українською мовою. Хроніка заборон за 400 років», https://www.istpravda.com.ua/digest/2012/07/3/89519/). Незважаючи на всі труднощі, обмеження та заборони, українську мову було збережено. Вона стала справжнім символом національної самостійності та незгасним прагненням нашого народу до свободи.
Сьогодні ми маємо багато ресурсів, які сприяють зручному й ефективному вивченню мови. Національна платформа з вивчення української мови, створена за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики, презентує ефективні онлайн та офлайн ресурси, а також мобільні застосунки. Ця платформа призначена як для українців, які бажають підвищити свій рівень володіння рідною мовою, так і для іноземців, які прагнуть вивчити її «з нуля» (https://speakukraine.net/#project).
Як перейти на українську мову в побуті, не відвідуючи спеціальних курсів та відмовляючись від зубріння? Пропонуємо 10 корисних порад за посиланням: https://suspilne.media/102617-ak-perejti-na-ukrainsku-v-pobuti-10-porad/.
Також нагадуємо, що у фондах нашої бібліотеки зберігаються доцільні та цікаві видання для збагачення вашої мови.
Нехай українська завжди звучить як символ єдності та гордості й стане джерелом натхнення для кожного з нас!