Я дуже сподіваюся, що з часом складова людських життів і людського здоров’я та використання передових технологій будуть основою нашої перемоги. Ми прийдемо до цього обов’язково. І обов’язково переможемо.
В. Залужний
Колектив бібліотеки висловлює щиру вдячність професору Дарію Володимиру Івановичу за передані примірники навчального посібника «Військово-польова неврологія». Автори-упорядники: В. Дарій, О. Товажнянська, Е. Хорошун, І. Кириченко, Р. Кузів, Н. Пилипенко, Н. Рудківська, І. Дарій, А. Лисенко, Я. Запара, при підготовці посібника метою своєї праці визначили надання лікарям різних спеціальностей простих неврологічних діагностичних, лікувальних, реабілітаційних та профілактичних рекомендацій на різних етапах військово-медичної допомоги у військово-польових умовах.
Під час роботи над книгою були враховані численні ситуації, з якими стикається військова медицина щодня. Зібраний матеріал з міських лікарень, військових шпиталів, амбулаторних даних, з місць дислокації окремих частин прифронтових міст Харкова та Запоріжжя дуже важливий для військово-польової неврології, коли вирішується питання тактики ведення хворого: «ДЕ обстежувати та лікувати? ЯК лікувати?», якщо боєць залишається на театрі бойових дій. Під час російсько-української війни спостерігається значне збільшення постраждалих із мінно-вибуховою травмою. Причому більша частина ранньої допомоги надається в умовах передової, а потім на етапах евакуації та у шпиталях, що розташовані поруч із місцями бойових дій. Це ставить велику кількість питань перед хірургами та неврологами щодо організації та надання медичної допомоги постраждалим з такими травмами.
У посібнику для практикуючого медика на передній лінії фронту подано основи теорії і практики найбільш поширених патологічних станів в неврології, які траплялися за час бойових дій, умови термінової евакуації, основи неврологічного сортування та поетапного лікування. У додатках наведені опитувальники й тести для визначення станів постраждалих.
Автори зазначають, що неврологія – це контраверсійна наука, яка постійно змінюється, проте знання основ клінічної неврології та розуміння, що робити і чому, дозволить лікарям адаптуватися до багатьох ситуацій та врятувати життя й здоров’я військовослужбовців. З огляду на прогресивний розвиток неврології, зміни вимог до фахівців, даний посібник надалі буде вдосконалюватися і доповнюватися відповідно до педагогічних та професійних потреб.
Матеріали навчального посібника є керівництвом для проведення занять з неврології для військових лікарів, лікарів-інтернів спеціальності «Неврологія», лікарів-неврологів, медичних психологів, сімейних лікарів.
Військо-польова неврологія / за ред. проф. В. І. Дарія, проф. О. Л. Товажнянської. – Львів : Видавець Марченко Т. В. – 184 с.