до Дня пам’яті Чорнобильської трагедії
Чорнобиль. Зона. Двадцять перший вік.
Тут по дворах стоїть бузкова повінь.
Тут ті бузки проламують тини.
Тут щука йде, немов підводний човен,
і прилітають гуси щовесни.
Л. Костенко
26 квітня 1986 року став переломним моментом в історії техногенних катастроф, коли стався вибух на Чорнобильській атомній електростанції. Ця подія призвела до загибелі 30 співробітників та стала причиною гострої променевої хвороби у значної кількості людей протягом наступних місяців.
Згідно з оцінками вчених-експертів, кількість жертв радіації становить близько 500 тисяч. Щоб убезпечити мільйони життів, 90 784 особи були евакуйовані з 81-го населеного пункту України до кінця літа 1986 року.
Понад 600 тисяч ліквідаторів аварії, серед яких були науковці, інженери та медичні працівники, віддавали свої зусилля на передовій у боротьбі з наслідками катастрофи. Вони ризикували своїм життям, стикаючись з вогнем, радіацією та небезпечними умовами під час рятувальних робіт.
Аварія призвела до серйозного забруднення радіоактивними нуклідами 2293 міст і сіл України, а також 200 тисяч квадратних кілометрів території, з них 52 тисячі - сільськогосподарські угіддя.
Упродовж десяти днів після аварії, викиди радіоактивності досягали надвисокого рівня - десятки мільйонів кюрі на добу. Ця кризова стадія аварії викликала найбільшу тривогу серед науковців і фахівців з усього світу.
Аварія призвела до викиду у повітря 11 т ядерного палива з четвертого енергоблока Чорнобильської АЕС, створивши загрозу для здоров’я і життя багатьох поколінь. І лише 15 грудня 2000 року останній реактор Чорнобильської атомної електростанції було остаточно зупинено.
Хоча зона відчуження, поряд з аварійним реактором, залишається небезпечною для людини через значне забруднення, вона стала унікальним екологічним резерватом. Понад 400 видів тварин, птахів і риб, а також 1200 видів флори, продовжують існувати в цій зоні (https://uinp.gov.ua/informaciyni-materialy/zhurnalistam/informaciyni-materialy-do-richnyci-avariyi-na-chornobylskiy-aes).
Попри трагічні наслідки Чорнобиля, український народ продовжує рухатися вперед. Пам’ять про цю трагедію має бути нагадуванням про важливість миру, безпеки та співпраці держав для забезпечення сталого майбутнього для наступних поколінь.
Для більш детального ознайомлення з цією темою, УІНП пропонує перелік фільмів і книг про Чорнобиль (https://uinp.gov.ua/informaciyni-materialy/zhurnalistam/uinp-rekomenduye-odynadcyat-knyg-i-filmiv-pro-chornobyl) або можете завітати до нашої бібліотеки та обрати наступні видання:
Плохій С. Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи. – Харків: «ФОЛІО», 2020. – 396 с.
Ця книга є першою історією Чорнобильської катастрофи від вибуху 26 квітня 1986 року до закриття станції у грудні 2000-го. Чим для України був Чорнобиль? Національною трагедією, величезною психологічною травмою, важкою ношею для економіки. Чорнобиль вибухнув не тільки через помилки персоналу, нехтування правилами безпеки і проблемами з конструкцією реактора, але також через систему, яка обгородила ядерну енергетику завісою секретності. Радянська система не дозволяла поширювати інформацію про попередні аварії навіть серед фахівців. Це зробило нову масштабну аварію неминучою. Сьогодні реактори чорнобильського типу вже не будують, але авторитарні режими, які тримають повний контроль над інформацією, усе ще існують. Зрештою, і в Україні досі виробляють майже 50 % усієї електроенергії на атомних станціях. Нам є чим поділитися зі світом стосовно досвіду Чорнобиля, але є над чим задуматися і самим.
Мужність і біль Чорнобиля. – Київ: Молодь, 1988. – 144 с.
Ця книга є даниною пам’яті загиблих, виявом палкої вдячності всім, хто брав участь у ліквідації наслідків аварії і нині працює у зоні Чорнобильської АЕС. Містить повість А. Трегубова «Приборкувачі вогню», вірші Д. Павличко, Б. Олійника, І. Драча та інших.
Чорнобиль. Дні випробувань: книга свідчень / [упоряд. В. Г. Шкода]. - Київ : Рад. письменник, 1987. - 470 с.
Ця книга - збірник документальних, публіцистичних і художніх творів письменників і журналістів, котрі розповідають про те, як український народ долав наслідки аварії на ЧАЕС.
Щербак Ю. М. Чорнобиль: док. повість. – Київ : Дніпро, 1989. - 223 с.
Книгу відомого українського письменника Юрія Щербака присвячено чорнобильській трагедії 1986 року. Документальна розповідь «Чорнобиль» задумана автором як художнє дослідження причин аварії на Чорнобильській АЕС: у книзі звучать голоси селян та академіків, оперативного персоналу АЕС та пожежників, військових фахівців та священиків. За розповідями очевидців вперше реконструйовано картину розвитку аварії, у розповіді використано численні невідомі досі публікації західної преси з приводу чорнобильських подій.