Сплетіння кольорів і символів

Сплетіння кольорів і символів

В тих вишиванках думи і пісні,
Про щастя мрії, туга за синами,
Тривога вічна, гарні дні ясні,
До Бога звернення — молитва мами.
Н. Красоткіна

 

16 травня відзначається День вишиванки - неофіційне свято, започатковане у 2006 році.

З давніх часів вишиванка слугувала своєрідним оберегом від усілякого лиха. Водночас, окрім цієї функції, орнамент на вбранні не просто передбачав, як вважали, щасливу долю, але також зберігав родинну спадщину, символізував вірність та глибокі почуття у сімейному колі.

Століттями традиція вишивання передавалася від покоління до покоління, яка не лише продовжувалася і розповсюджувалася, але й зберігалася та шанувалася. Візерунки адаптувалися до сучасності, не втрачаючи своєї давньої вроди, залишаючись такими самими, як і сотні років тому. У них втілені найкращі почуття та думки.

Існують різні точки зору щодо часу появи вишиванок на території сучасної України. Деякі дослідники стверджують, що її історія сягає дуже давніх часів (доби неоліту), тоді як інші вважають, що коріння її походження йдуть із середньовіччя.

Щодо символіки вишиванок, думки також розділяються – дехто вбачає в орнаментах вишиванки символи природних стихій, родючості землі та сімейного щастя. Інші сприймають їх як втілення національної та культурної спадщини, треті – наголошують, що орнаменти обиралися з огляду на особисті вподобання без символізму, а тому що – це красиво.

Однак, попри всі суперечності, є одна річ, яка об’єднує нас усіх - це можливість самому обирати значення того чи іншого візерунка. Кожен з нас має право тлумачити вишиванку відповідно до своїх власних переконань, емоцій та індивідуального бачення. Головне - відчувати свій зв’язок з Україною та передавати цю спадщину майбутнім поколінням.

Нехай огорнуть весь світ різнобарв’ям візерунків українські вишиванки!

У фондах нашої бібліотеки ви можете поглибити свої знання щодо української вишивки, її історії та різноманіття орнаментів.

Бебешко Л. Українські вишиванки: орнаменти, композиції / Л. Бебешко. - Харків : КСД, 2022. - 128 с.

Українська вишивка - це незабутня складова нашої національної культури, що зберігає в собі багатовікову історію та традиції наших предків. Вишивка вважається справжнім культурним кодом, що передає не лише естетичну красу, а й глибокий зміст і символіку. Вона допомагає нам зберегти нашу ідентичність та національну гордість, а вишиванка стала візитівкою українців у всьому світі.

У запропонованому виданні представлені чудові схеми моделей жіночих і чоловічих вишиванок. Тут ви знайдете поліські, бойківські, галицькі, буковинські, закарпатські, слобожанські, полтавські, подільські орнаменти, які вразять вас своєю гармонією та красою.

Схеми, що представлені в цій книзі, розроблені автором за кращими взірцями з музейних і приватних колекцій. Ви зможете знайти все необхідне для того, щоб створити та вишити красиву вишиванку для дорослих і малих, завдяки детальним схемам узорів для різних деталей сорочок, вказівок щодо обрання різноманітних поверхневих швів тощо.

Отже, якщо ви шукаєте незабутню подорож у світ української вишивки та майстерності, ця книжка точно для вас!

Бебешко Л. Вишивальні традиції України: біла та писана сорочки / Л. Бебешко. -  Харків : КСД, 2022. - 160 с.

Це видання пропонує вам поринути у дивовижний світ української вишивки, де кожна сорочка — це мистецтво, створене з найбільшою увагою до деталей. Відкрийте для себе найкращі зразки орнаментів вишивки з різних регіонів України, таких як «відкрите віконце», «зоряний хрест», «кривулька», «хвилька», косі хрести, водяний ключ, «колодки», «баранячі роги», зіркові «квіти» і «дволисники», «ріжкаті трикутнички, та вишивайте їх відповідно до ваших вподобань та навичок.

У книзі надано перелік унікальних типів крою, композицій, орнаментів та мотивів вишивки білих сорочок та чорних писаних вишиванок. Кожна з 25 моделей сорочок з білою вишивкою та 20 видів чорних писаних вишиванок містить детальну схему вишивки, яка супроводжується переліком використаних швів. Це робить видання корисним і для початківців, і для досвідчених майстринь.

Насолоджуватися красою української вишивки та створювати власні шедеври, які стануть чудовим доповненням до вашого гардеробу або прикрасою вашого дому. Збережіть вічну красу народної культури та вишивайте з любов'ю!

 

16.05.2024

69035, м. Запоріжжя, проспект Маяковського, буд. 26,
перший навчальний корпус, кімната 204

Адміністрація наукової бібліотеки - (061) 233-60-08

Відділ обслуговування користувачів - (061) 233-01-75

Всі підрозділи наукової бібліотеки

Відправити E-mail, library@zsmu.zp.ua

Офіційний сайт ЗДМФУ             Увага! Використання матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на сайт наукової бібліотеки ЗДМФУ.

Мапа сайту