Таємниці рідного краю

Таємниці рідного краю

Кожному мила своя сторона

Г. Сковорода

 

У кожного є рідний край, місце, де сплітаються нитки минулого і сучасності, де кожен камінчик має історію, а кожна вулиця - свої свідчення. Вивчення та збереження споконвічної спадщини є не лише обов’язком, а й привілеєм для суспільства. І саме з метою підкреслення важливості цього, 28 травня відзначається Всеукраїнський день краєзнавства.

Кожен куточок землі приховує у собі неповторність і багатоаспектність. Знання історії, культури, традицій та звичаїв народу — це подорож у минуле, яка допомагає зрозуміти себе, своє коріння і той шлях, яким ми йдемо сьогодні.

Історія рідного краю важлива не лише для того, щоб збагатити свої знання, але й для того, щоб зберегти її неповторність. Кожна подія, кожна доля, кожен звичай — це окрема сторінка в книзі, яка складається з життів всіх нас.

Всеукраїнський день краєзнавства - свято не лише для вчених та істориків. Це день, коли ми можемо поглибити знання про рідний край, відкрити нові факти і події, які сформували той світ, в якому ми живемо сьогодні.

Розпочати пропонуємо з подорожі на відомий, таємничий, загадковий, прекрасний острів Хортиця. Перш ніж побачити його наживо, можете ознайомитися з книжками, присвяченими перлині запорізького краю, які ми маємо у фондах бібліотеки.

 

Киценко М. П. Хортиця в героїці і легендах : істор.-краєзн. Нарис/ М. П. УКиценко. - Дніпро: Січ, 1991. - 150 с.

Хортиця – Найбільший острів на Дніпрі – має давню героїчну історію. Тут бували київські князі Олег, Ігор та Ольга. Цей острів був важливим опорним пунктом Запорозької Січі.

Тут немає горбика, ямки, які б не розмовляли з нами мовою століть. Справді, де ще серед оцих безкраїх степів можна було знайти такий дивовижний комплекс: дикі, грізні пороги, казкові візерунки хортицьких скель, ревіння, стогін розбурханої водяної стихії і плавні – широкі, безмежні, з ясними зорями і тихим шелестом споконвічних дубів…

Про минуле, сучасне і майбутнє легендарної Хортиці ви прочитаєте на сторінках цієї книжки.

 

Сушко К. Людина й острів. Хортиця – над усе! / К. Сушко. - Київ : Видавництво «Український пріоритет», 2018. - 256 с.

Цьогоріч (2018) виповнюється 175 років з дня перебування на Хортиці Т. Г. Шевченка, а також 60 літ з часу присвоєння острову першого статусу - пам’ятки природи місцевого значення. Присвячену цим датам збірку склали художньо-публіцистичні відступи-уривки із книжки «Я вибираю Хортицю», а також вибрані (2003-2017 рр.) статті, інтерв’ю й офіційні листи людини, яка вивченням і захистом заповідного острова займається уже більше чотирьох десятиліть.

Публікації подаються у хронологічній послідовності.

 

 

Шелегеда В. І. Книга природи острова Хортиця. Знайомі незнайомці / В. І. Шелегеда, О. Р. Шелегеда. - Запоріжжя : «Видавничий будинок «Кераміст», 2018. - 240 с.

Ця книга на допомогу юним природолюбам, екологам-краєзнавцям, які подорожують рідним краєм. У книзі наведено відомості про більше, ніж 100 видів рослин і тварин легендарного острова Хортиця – Національного історико-культурного заповідника України. Автори знайомлять з особливостями їх будови і життя, розповідають про приуроченість до різних ландшафтів острова Хортиця, пропонують поради з організації спостережень, які можна провести безпосередньо у природі.

Особлива увага приділяється цікавим фактам взаємодії рослин і тварин, необхідності уважно й обережно підходити до кожного явища або об’єкта природи.

Книга пропонується для позакласного читання і як навчальний посібник для учнів середнього і старшого шкільного віку.

Книга добре ілюстрована оригінальними фотографіями. Її матеріали допоможуть відвідувачам острова розпізнати, провести спостереження та зрозуміти дивовижний і прекрасний світ живої природи Хортиці.

 

Цілюща Хортиця : монографія / Ю. І. Корнієвський [та ін.]. - Запоріжжя : Вид-во ЗДМУ, 2009. - 552 с.

Ця книга являє собою багаторічну працю по вивченню флори острова Хортиці колективом співробітників кафедри фармакогнозії з курсом ботаніки Запорізького державного медичного університету, Національного заповідника «Хортиця».

Острів Хортиця – унікальна пам’ятка природи. На порівняно невеликій його території (2329,92 га) можна зустріти рідкісні геологічні утворення, а також еталони всіх ландшафтів, притаманних запорізькому краю: наскальну рослинність, рештки яружних лісів, ділянки цілинних степів і дніпровських плавнів.

В цій роботі приведений реєстр рослинного світу острова Хортиця, визначена характеристика рослинності: степової, лісової, плавневої. Приводиться розділ лікарських рослин більше як 340 видів, в ньому стисло описані ботанічні ознаки, хімічний склад, фармакологічні властивості та застосування в медичній практиці. Книга проілюстрована більше 300 фото рослин в природних умовах і в культурі.

Пропонується інтелектуальна екскурсія читачеві з метою не лише споглядати, а й брати активну участь в охороні шедеврів еволюції. Щоб флора Хортиці залишалась багатою унікальними видами, кожен з нас повинен нести відповідальність за розумне і бережливе ставлення до рослин, до чого й закликає ця книга.

Книга рекомендована для викладачів, провізорів, фармацевтів, лікарів, студентів вищих медичних (фармацевтичних) навчальних закладів та всім, хто турбується про своє здоров’я.

 

Сушко К. І. Стежка на Хортиці / К. І. Сушко. - Запоріжжя : Поліграф, 2004. - 72 с.

Вісім провідних запорізьких поетів, незалежно один від одного, засвідчують своє ставлення до острова Хортиці. І не лише до нього… У кого з них почуття щиріші, проникливіші, глибші? У ролі своєрідного арбітра спробував виступити прозаїк – автор цієї книжки.

 

 

 

 

 

 

28.05.2024

69035, м. Запоріжжя, бульвар Марії Примаченко, буд. 26,
перший навчальний корпус, кімната 204

Адміністрація наукової бібліотеки - (061) 233-60-08

Відділ обслуговування користувачів - (061) 233-01-75

Всі підрозділи наукової бібліотеки

Відправити E-mail, library@mphu.edu.ua

Офіційний сайт ЗДМФУ             Увага! Використання матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на сайт наукової бібліотеки ЗДМФУ.

Мапа сайту