Життя. Література. Жінка.

Життя. Література. Жінка.

Бажання ясне — мислити, творити, живиться силою думок цілючих і правду й боротьбу благословити!

О. Пчілка

 

Цього року виповнюється 175 років від дня народження видатної української письменниці, поетеси, перекладачки та громадської діячки Олени Пчілки (Ольги Петрівни Косач). Її внесок у розвиток української літератури, культури та національної самосвідомості важко переоцінити.

Олена Пчілка народилася 29 червня 1849 року в місті Гадяч, Полтавської губернії. Вона була сестрою Михайла Драгоманова – видатного вченого, історика та публіциста. Ольга Петрівна стала однією з перших жінок в Україні, яка активно займалася літературною та громадською діяльністю.

Її творчість охоплювала різноманітні жанри: від поезії та прози до драматичних творів, наукових статей і публіцистики. За словами письменника та літературознавця - Ростислава Семкова: «У неї є цікаві тексти, над якими й сьогодні варто поміркувати: це і про стосунки між чоловіками й жінками, і про питання ідентичності, і про осмислення української культури. Ці теми об’єднують усі тексти, які вона написала. Національний елемент завжди присутній, і це цікаво в тому ж сенсі, що й гастрономічний план у «Енеїді» Котляревського. Тому так, це варто читати, аби краще зрозуміти той час, плюс багато проблем залишаються актуальними, і відповідно цікаво, як вона тоді на них відповідала» (https://life.pravda.com.ua/culture/2024/01/20/258914/).

Але найбільшим успіхом Ольги Петрівни є, безсумнівно, її діти. Оксана Забужко не випадково охрестила Олену Пчілку «королевою-матір’ю» родини Косачів. Її вплив на життя та творчість своїх дітей важко переоцінити. Хоча дехто з них іноді нарікав на материнську авторитарність чи надмірну емоційність, проте саме завдяки цьому вони виросли в середовищі, яке плекало особистість, самобутність і творчість. Результатом такого виховання стали Леся Українка, Михайло Косач, Ольга Косач-Кривинюк та інші видатні діячі української культури.

Життєвий шлях та творчий доробок Олени Пчілки залишається важливою частиною української культурної спадщини. Її діяльність і твори сприяли розвитку національної свідомості та літературного процесу в Україні.

 

29.06.2024

69035, м. Запоріжжя, проспект Маяковського, буд. 26,
перший навчальний корпус, кімната 204

Адміністрація наукової бібліотеки - (061) 233-60-08

Відділ обслуговування користувачів - (061) 233-01-75

Всі підрозділи наукової бібліотеки

Відправити E-mail, library@mphu.edu.ua

Офіційний сайт ЗДМФУ             Увага! Використання матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на сайт наукової бібліотеки ЗДМФУ.

Мапа сайту